Jednou z nových alternativ ochrany rostlin je využití biologicky aktivních látek obranného charakteru získaných z rostlin, včetně esenciálních olejů z aromatických rostlin.

 Esenciální oleje jsou známé svými insekticidními a repelentními účinky na mnohé druhy škůdců polních plodin. Problémem využití esenciálních olejů v ochraně rostlin je jejich nízká perzistence účinku z důvodu rychlé biodegradace. Enkapsulací esenciálních olejů lze zvýšit perzistenci účinku esenciálních olejů v polních podmínkách. V rámci našich experimentů byl zjištěn vliv vybraných esenciálních olejů a jejich enkapsulátů na repelenci dospělců blýskáčka (Meligethes aeneus) na řepce ozimé. Byl vyvinutý nový přípravek na bázi enkapsulovaných esenciálních olejů, který ochránil v polních podmínkách rostliny řepky ozimé před poškozením poupat žírem blýskáčka. Perzistence účinku byla prodloužena do doby prvních květů, kdy dospělci začali preferovat pyl z otevřených květů.

Účinné látky byly zaváděny do vnitřních prostor molekul β-cyclodextrinu (viz obr. 1.) narážecí metodou, kdy dochází k uzavření hydrofobních molekul látek do dutiny β-CD (viz obr. 2). V principu látky byly rozpuštěny v etanolu a po té byly 2-3 dny míchány s β-CD. Prozatím byly studovány různé poměry látek, rozpouštědla a β-CD a doby míchání. Vzniklá suspenze β-CD s účinnými látkami byla podrobena skriningovým biologickým testům. Sledovány byly některé charakteristiky hmyzu (repelence, mortalita). Srovnáván byl účinek v porovnání se stejnými koncentracemi esenciálních olejů aplikovaných pomocí běžné emulgace Tweenem 85.

 

 

Obr. 1 Strukturní vzorce molekul cyckodextrinu

Obr. 2 Příklad principu enkapsulace pomocí β-CD

 

 

Byl zjištěn průměrný počet dospělců na rostlině a vypočteno průměrné procento repelence v porovnání s neošetřenou kontrolou (Tabulka 1 a 3). Zároveň bylo zjištěno procentuální navýšení účinnosti enkapsulátů v porovnání s adekvátní směsí účinných látek aplikovaných bez enkapsulace (Tabulka 2).

 

Tabulka 1. Průměrný počet dospělců vyskytujících se na poupatech 1 rostliny řepky a procento repelence

 

Tabulka 2 Průměrné procento zvýšení účinnosti enkapsulovaných účínných látek v porovnání s neenkapsulovanými látkami

 

Tabulka 3. Průměrný počet dospělců vyskytujících se na poupatech 1 rostliny řepky a příslušné % repelence a průměrné % zvýšení účinnosti funkčního vzorku v porovnání s neenkapsulovaným esenciálním olejem

 

Enkapsulované esenciální oleje odpuzovaly dospělce blýskáčka významně více v porovnání s esenciálními oleji bez zapouzdření. Účinnost všech testovaných látek byla dostačující k tomu, aby rostliny nakvetly bez viditelného poškození květních základů anebo poupat. Provedené ošetření v polních podmínkách se projevilo nárůstem výnosu semene řepky o 4 % až 7,1 %.

 

Autoři: Roman PAVELA, Martin BÁRNET

AGRA GROUP a.s.