Měď je stále nedílnou součástí výživy vinic.  Je ovšem snaha snižovat dávky čisté mědi na hektar nebo úplně zakázat její používání. Proto každý měďnatý přípravek, který umožňuje snížení dávky čisté mědi, může být velmi přínosný nejen pro ekologické vinohradnictví.

 

Česká společnost AGRA GROUP a.s. prováděla v letech 2020-2023 řadu hodnocení CHEVREULOVY soli (siřičitan měďnato-měďný). Jedná se o její vlastní patentově chráněnou formu vysoce účinné sloučeniny mědi, charakterizované vzorcem Cu2SO3·CuSO3·2H2O, která se vyznačuje navíc dvěma oxidačními stupni mědi Cu²⁺ a Cu⁺. Komplex živin zde podporuje široké spektrum fyziologických pochodů v rostlině a díky připojené antistresové složce (betain) jsou omezené negativní dopady výkyvů teplot a vláhy na rostlinu. Zlepšuje se tak výživný stav a podporuje aktivní metabolismus.

POKUS:

I v uplynulém roce bylo ve vinicích hodnocení prováděno na Mendelově univerzitě Brno – Zahradnické fakultě v Lednici. Pokusná vinice s odrůdou Rulandské modré byla z pohledu zdravotního stavu průběžně hodnocena od fenologické fáze BBCH 15 do BBCH 85 (Tab.1).  Po sklizni proběhlo i hodnocení biochemické kvality bobulí. Za připomínku stojí fakt, že vegetační rok 2023 byl poměrně bohatý na dešťové srážky, proto nebezpečí vzniku houbových chorob, jakou je např. Plíseň révy (Plasmopara viticola), bylo enormní až kalamitní. Díky souběhu teplot a deštivého počasí tak nastaly v devíti termínech podmínky vhodné pro vznik infekce této choroby (Obr.1).

Pokus s Chevreulovou solí byl proveden v několika opakováních s různými hektarovými dávkami (A-1l/ha, B-1,5l/ha, C-2l/ha), porovnáván s neošetřenou kontrolou a standardním agrochemickým postupem. Vzhledem k letošnímu chladnému jaru a opožděnému nástupu rašení révy (duben/květen), byl primární infekční tlak zaznamenán již 14. 5 .2023 (Σ19,8 mm). V půli měsíce května délka letorostu dosahovala přírůstku pod 10 cm, což bylo neklamným znamením (pravidlem) funkčních poruch révy a tím i větší možnosti napadení houbou Plasmopara viticola. Další intenzivní infekční tlaky byly zaznamenány 16 - 17. 5. 2023 (Σ 62,60 mm), 1. 8. 2023 (Σ 14,76 mm), 5 - 6. 8.2023 (Σ 46,44 mm) a 26. 8.2023 (Σ 15,84 mm). To vedlo k očekávání dalšího výskytu plísně révy, a tedy pravidelnému vizuálnímu hodnocení zdravotního stavu jak hroznu, tak i listu. Chevreulova sůl byla aplikována 7x za vegetační sezónu, dle signalizace meteorologické prognózy. Již během léta byly patrné dílčí výsledky a rozdíly ve variantách A, B, C, které se odlišovaly použitou dávkou mědi.

HODNOCENÍ:

Konečné hodnocení pokusů (Graf.1) u varianty „C“ s plnou doporučenou dávkou Chevreulovy soli prokázalo její vynikající účinnost proti plísni révy, kdy listy ani hrozny během celé vegetační sezóny nevykazovaly napadení touto chorobou a byla tak prodloužena doba, po kterou mohla v listech probíhat fotosyntéza (Obr.2). Zde stojí za připomínku, že u varianty „C“ bylo celkovým počtem aplikací za sezónu použito pouze 700 g mědi na hektar!!! Vynikající zdravotní stav listové plochy po celou dobu vegetace se pozitivně projevil i u sklizených hroznů. Bobule pak svou hmotností prokázaly pozitivní vliv Chevreulovy soli – při jejím použití dosahovaly nejvyšší hmotnosti v rámci celého pokusu (Tab.2).

ZÁVĚREM:

Pokus velmi dobře ukázal, že při použití Chevreulovy soli podle prognózy průběhu počasí a dodržování doporučené dávky lze provádět opatření i ekologickou cestou s nízkým počtem aplikací. Pokus ukázal, že použití nižší dávky je nedostatečné a může způsobit rozvoj plísni révy. Na základě vizuálního hodnocení se také potvrdilo působení na růstovou vitalitu vinice a listové stěny. Listová stěna ve variantě „C“ byla plně funkční až do konce vegetace a nebyly na ní patrné žádné příznaky působení stresových faktorů. Dávkování u této varianty splňuje požadavky na eliminaci choroby.

Při porovnávání kvalitativních parametrů bylo dobře vidět, že Chevreulova sůl zpomaluje stárnutí listů. Listová plocha tak může být plně funkční až do konce vegetačního období. Při takto funkční listové ploše potom dochází k výrazné tvorbě zásobních látek, které mohou být na jaře přínosné pro vyrovnanost růstu. Chevreulova sůl se v podstatě chová jako jiné látky s biostimulačním působením. Rozhodne-li se vinohradník aplikovat Chevreulovu sůl pouze doplňkově, má význam použití 2-3x za vegetaci, zejména při výskytu abiotických stresů.

CHEVREULOVA sůl je dostupná pouze v hnojivu CHEVRI Cu-Combi®, které je navíc registrováno i pro použití v režimu ekologického zemědělství (Ev.č. R12643).  Doporučená dávka do vinic je 2 l/ha.

                       

                                                                                    Ing. Jan Pastrňák

                                                                                    Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.