Představení nové odrůdy třešně zvané Felicita od Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského Holovousy.
Nová samosprašná odrůda třešně ´Felicita´
Na konci roku 2018 byla registrována nová samosprašná odrůda třešně ´Felicita´ vyšlechtěná ve Výzkumném a šlechtitelském ústavu ovocnářském Holovousy. V roce 2017 získala ocenění Zlatý klas v rámci výstavy Země Živitelka a od roku 2019 probíhají jednání o její komercializaci.
´Felicita´ je třešeň chrupka s tmavě červenou barvou plodu. Strom roste středně silně. Habitus koruny je polovzpřímený. Kvete středně raně. Je samosprašná. Tvar plodu je široce kulovitý až kulovitý. Do plodnosti vstupuje raně, plodnost je dobrá. Dužnina plodu je velmi pevná, tmavě červená, sladce navinulá, aromatická, šťavnatá. Pecka je velká, spíše oválného tvaru. Stopka je kratší, v průměru kolem 35 mm. Hmotnost plodu v nezavlažované a nehnojené výsadbě se pohybuje kolem 9 -10g, v porovnání s odrůdou ´Kordia´ je plod o 15 % větší, šířka plodu v průměru mezi 26 - 27 mm. Dozrává v 5. třešňovém týdnu. Vznikla křížením odrůd ´Krupnoplodnaja´ a ´Stella´. Předností je samosprašnost, pevnost a dobrá chuť plodů. Nedostatkem je citlivost k praskání plodů a poškození květů mrazem. Je středně odolná vůči napadení houbami Blumeriella jaapii a Monilia fructigena. Dobře plodí na podnožích P-HL-A, P-HL-C, Gisela 5 i ptáčnici.
Důležitost a srovnání s jinými odrůdami
Šlechtitelský program třešní VŠÚO Holovousy je v současnosti považován za světovou špičku ve šlechtění třešní, což potvrzují zájemci o pěstování třešní z řad velkých světových komerčních korporací obchodujících s třešněmi. Jedinečnost šlechtitelského programu lze spatřit i v samotném umístění šlechtitelské stanice. Nachází se v oblasti na pomezí výskytu přímořského a kontinentálního klimatu. Selektované odrůdy tak mají potenciál výborně se vyrovnat s různými a značně rozdílnými podmínkami klimatických podmínek pěstitelských stanovišť.
Odrůdy třešní VŠÚO Holovousy se proslavily především prostřednictvím dokončení selekce a registrací odrůdy ´Kordia´, a vyšlechtěním odrůdy ´Tamara´. Odrůda ´Kordia´ se od své registrace v ČSSR v roce 1981 stala světově uznávanou standardní odrůdou pěstovanou v mnohamilionových partiích stromků a setkala se s vysokou oblibou u konzumentů ovoce. Odrůda ´Tamara´ registrovaná v ČR v roce 2015 začíná zaujímat významnou pozornost pěstitelů třešní ve světě, má udělenu právní ochranu v EU, Švýcarsku, USA i Austrálii a požádáno o právní ochranu v Číně a Chile. Její množení je v současnosti v desítkách tisíc stromků ročně s exponenciálním růstem produkce stromků i ovoce. Na tyto odrůdy navazuje ´Felicita´. Díky její schopnosti opylit sebe sama, velkými, kvalitními a pevnými plody náleží právem k vysoce perspektivním třešním pro všechny typy pěstitelů.
Novost a jedinečnost
Problémem předchozích jmenovaných odrůd a obecně pěstování třešní je nutnost vysazení kvalitního opylovače jiné odrůdy tak, aby bylo zajištěno opylení. Tento problém řeší jak velkopěstitel se stovkami hektarů stromů jedné odrůdy, tak malý pěstitel na své zahrádce u domu. Tzv. opylovací poměry pro odrůdu je nutno zajistit například střídavou výsadbou vždy jedné řady opylovací odrůdy a druhé řady tržní odrůdy v sadu, anebo například 10 % stromů jiné odrůdy rozptýlené ve výsadbě. K opylení tak může být zapotřebí i odrůdy s jinou dobou zrání nebo méně kvalitní odrůdy, jejíž plody pak nejsou sklizeny vůbec. V každém případě se jedná o značný náklad navíc při potřebě pěstování pouze jedné odrůdy.
Hlavní předností odrůdy ´Felicita´ je právě její samosprašnost, nepotřebuje tak k sobě jinou odrůdu k opylení a významně tak šetří prostředky nutné k dopěstování plodů. Samosprašnost je u třešní žádaný znak. Jako první známá samosprašná odrůda byla představena ´Stella´. Ve VŠÚO Holovousy byla s její pomocí vyšlechtěná odrůda ´Halka´ doposud jediná v ČR registrovaná samosprašná odrůda třešně. ´Felicita´ významně překonává předchozí jmenované ve velikosti plodů (průměrně o 10 - 20 % větší plody oproti odrůdě ´Halka´, vůči odrůdě ´Kordia pak o 15 %). Velikost plodů je značně proměnlivý faktor, který závisí na intenzitě hnojení, závlahy a celkově dokonalé agrotechnice. Hodnoty průměrné hmotnosti a velikosti plodů v popisu odrůdy byly dosaženy v podmínkách bez speciálních opatření a porovnány se standardními odrůdami pěstovanými ve stejných podmínkách. Takto si pak pěstitel dokáže snadno odvodit, jak budou vypadat plody nově pěstované odrůdy, pokud zná projev standardní odrůdy ze své lokality či ze svého sadu.
´Felicita´ mimo samosprašnosti vyniká, velikostí plodů, jejich vzhledem, pevností, kořenitou chutí i aromatem.
Možnosti komercionalizace
´Felicita´ vyniká samosprašností, velikostí plodů, jejich vzhledem, pevností, kořenitou chutí i aromatem, což z ní společně s referencemi šlechtitelské stanice dělá velmi zajímavou třešeň.
Předpoklad uvedení odrůdy ´Felicita´ na trh je rok 2020. Už nyní budí značný zájem partnerů, kteří měli možnost ji pod šlechtitelským číslem zkoušet. ´Felicita´ bude vhodná pro všechny pěstitele od velkých profesionálních pěstitelů až po hobby zahrádkáře, což platí pro Českou republiku, EU a všechny ostatní oblasti pěstování třešní. Producenti předpokládají pěstování hlavně za účelem sklizně plodů a dodávek čerstvých plodů do obchodní sítě. Z jižní polokoule pak hlavně dodávky na Asijský trh v době oslav jejich Nového roku v podobě balení exkluzivního dezertního ovoce.
Další možnosti uplatnění odrůdy
´Felicita´ vyniká tmavou barvou plodů, dužniny a šťávy. Obsahuje v nich řadu zdraví prospěšných látek. O prospěšných látkách lze říci, že třešně jsou velmi zdravé ovoce ideální ke snižování hmotnosti těla, a také pro udržení zdravé pokožky. Plody obsahují velké množství jódu, proto jsou vhodné pro nemocné se štítnou žlázou a bolestmi páteře, dále obsahují 80% vody, vitamin C, E a B, karoten, železo, draslík, hořčík, fosfor, zinek, třísloviny. Třešně obsahují mnoho vápníku pro kosti a zuby a pro správnou funkci nervů, železa pro krvetvorbu a dýchání buněk a draslíku, který podporuje vylučování vody z těla. Třešně jsou ideálním ovocem proti zánětům dásní a kloubů. Čerstvé či sušené třešně jsou jedním z mála přirozených potravinových zdrojů melatoninu - chemické látky, která řídí v těle vnitřní hodiny regulující spánek.
Autor: Ing. Lubor Zelený