Čmeláci patří mezi významný opylující hmyz. Bez jejich činnosti by řada rostlin netvořila semena.

Hlavní využití čmeláků dnes je ve skleníků při opylování rajčat a paprik, ale své nezastupitelné místo nacházejí i v ovocných sadech, které kvetou brzy na jaře. V té době bývá počasí nevyzpytatelné a za chladných dnů jsou to právě čmeláci, kteří jsou schopni létat a opylovat květy.

Jejich aktivita i při nízkých teplotách je jejich hlavní výhodou oproti včelám, které jsou aktivní až při vyšších teplotách.

Nezastupitelný význam mají čmeláci při šlechtění rostlin, kdy se rodičovské stromy nacházejí v izolovaném prostoru vymezeném sítí neprostupnou pro hmyz, kdy je potřeba přenést pyl z otcovských květů na mateřské květy. Čmeláci se dobře přizpůsobují omezenému prostoru, což medonosné včely nedovedou.

Z toho důvodu se zavedla inovace v podobě průlezu s dávkovačem pylu, který se připevní na výletový otvor úlku. Jeho výhodou a podstatou fungování je aplikace pylu do těla dávkovače, který pak čmelácí roznáší na svých tělech. Vyvinutý průlez s dávkovačem pylu byl navržen jako pasivní systém aplikace pylu na čmeláky, kteří zabezpečí jeho přenos na mateřské květy. K sběru pylu z donorského stromu může v tomto případě docházet v širším časovém období než je v případě nakvétání větví. Pyl se získává z nakvetlých větví, které lze odebírat hned po překonání dormance stromu. Výhodou je, že sesbírány pyl lze zamrazit a tím uchovat až do doby kvetení mateřského stromu, kdy dojde k opylení prostřednictvím čmeláků.

Technické řešení průlezu pro čmeláky

Průlez pro čmeláky je tvořen deskou přiléhající zevně ke straně úlku, ze které dovnitř úlku vyčnívají dvěma otvory ve stěně úlku dva rovnoběžné průchozí tubusy, vstupní tubus a výstupní tubus, přičemž pod vnějším ústím vstupního tubusu je na desce upevněno česno a před vnějším ústím výstupního tubusu je na desce upevněna průchozí pylová jímka. Pylová jímka má tvar nahoře otevřeného hranolu. V její čelní stěně je proveden výřez pro výlet čmeláků. Pylová jímka je opatřena odnímatelným víčkem, které omezuje průnik srážek do zásobníku pylu. Výstupní tubus je kratší než vstupní tubus, který vyčnívá více do prostoru úlu. To zajišťuje jednosměrný provoz čmeláků vstupním tubusem dovnitř úlku a výstupním tubusem z úlku ven. Princip průlezu spočívá v tom, že čmeláci při opuštění úlku naberou pyl ze zásobníků a přenesou jej na květy. Zásoby pylu lze kontrolovat a doplňovat. Tento pyl tak může být sesbírán na předem zvolené lokalitě, skladován a aplikován v požadovaném termínu. Odpadá tak nutnost synchronizace kvetení rodičovských rostlin. Tohle jedinečné řešení vzniklo ve spolupráci institucí VŠÚO HOLOVOUSY s.r.o, Zemědělský výzkum, spol. s r.o., Troubsko a Výzkumný ústav včelařský, s.r.o., Máslovice. Na technické řešení průlezu byl vydán užitný vzor Úřadem průmyslového vlastnictví.

 

Foto č. 1. Opylovací klec umístěná ve výsadbě.

Foto č. 2. Opylovací klece spojené tunelem.

 

Foto č. 3. Úlek čmeláků v opylovací kleci.

 

Obr. č. 1. Pohled shora. Schéma průlezu pro čmeláky s výletovým otvorem (10), vstupem (8), zásobníkem pylu (9) a protaženým tubusem uvnitř úlku (6).

 

 

Autor Ing. Pavol Suran