Dostatečný a vyvážený výživný stav porostů zemědělských plodin je jedním s nejzákladnějších předpokladů dobrého a kvalitního výnosu.

Všechny vkládané a mnohdy finančně náročné investice během pěstování mají jen takovou účinnost, která výživnému stavu daného porostu odpovídá. Důvodů, proč se výživný stav plodin může odchýlit od optima, může být celá řada, nejčastěji se jedná o nevyhovující klimatické či půdní podmínky. Listová aplikace pak je často jedinou možnou formou, jak rychle a účinně zabránit snížení výnosu či zhoršení kvality produkce.

Čím se odlišuje přístup, který používá AGRA GROUP a.s k optimalizaci výživného stavu od ostatních firem?  Především propracovaným a neustále zdokonalovaným diagnostickým systémem, na jehož základě lze doporučit hnojení přímo na míru. Každý porost na jednotlivém honu pro nás představuje zcela unikátní soubor, u něhož se zaměřujeme na odstranění těch největších deficitů jednotlivých živin. Naše poznatky ukazují, že i na stejném poli se každý rok může výživný stav rostlin podstatně lišit. AGRA GROUP a.s. se zabývá touto problematikou více než 25 let a ročně hodnotí několik tisíc vzorků rostlin v ČR jako bezplatnou diagnostickou službu svým zákazníkům.

Listová výživa dokáže při cílené aplikaci efektivně zabránit snížení výnosu či kvality pěstovaného produktu, dokáže velmi dobře eliminovat nepříznivé vlivy ročníku, kdy špatné půdně-klimatické podmínky mohou způsobit odchylku výživného stavu od optima. Účinná je zejména v oblasti mikroprvků. Již jedna či dvě aplikace dokážou rostlině uhradit celoroční potřebu živin. Pokud je právě nedostatek některého mikroprvku příčinou špatného výsledku pěstování konkrétní plodiny, lze za poměrně nízkých finančních nákladů dosáhnout překvapivého nárůstu produkce či kvality. Z našich pokusů vyplývá, že listová aplikace mikroživin je mnohonásobně ekonomicky výhodnější než jejich aplikace do půdy.

Listová výživa navíc přináší zvýšení celkového příjmu živin z půdy. Foliární příjem prvků totiž způsobuje vylučování vyššího množství cukrů a jiných exsudátů z kořenů do rhizosféry. Tyto exsudáty podporují mikrobiální činnost v okolí kořenů, což zpřístupňuje živiny pro rostlinu. Co použití našeho systému pěstitelům přináší? Především mají jistotu, že hnojí jen těmi živinami, které rostliny skutečně potřebují a dokážou je využít. Tento způsob nejen vyhovuje fyziologii rostlin, ale šetří i náklady pěstitele a splňuje ekologické nároky kladené na zemědělství.

Základem cíleného využití živin při listovém hnojení je správná diagnostika výživného stavu. Pro efektivní použití produktů firmy AGRA GROUP je využíván systém hodnocení výživného stavu softwarovou aplikací AGRALAB. Podkladem pro hodnocení jsou výsledky anorganického rozboru rostlin a další upřesňující údaje zjištěné při odběru vzorku. Program AGRALAB vyhodnocuje zjištěné analytické údaje ne jako samostatné jednotlivé živiny, ale na základě poměrů jednotlivých živin vzájemně mezi sebou. Tyto poměry jsou pro výživu rostlin mnohem důležitější než hodnocení obsahu samotných živin izolovaně.

Výsledkem výpočtu je stanovení pořadí deficitních živin a velikosti schodku či naopak nadbytku každé živiny. Toto zjištění je pak vzato jako podklad pro doporučení konkrétního hnojiva adresně vždy zvlášť pro každé místo, odkud byl vzorek odebrán. Naše doporučení se tudíž týká pouze těch živin, které v dané chvíli porost potřebuje a je schopen je využít. Program AGRALAB je neustále inovován dle našich zkušeností, výsledků pokusů a nejnovějších vědeckých poznatků.

V roce 2018 bylo pro zákazníky firmy AGRA GROUP odebráno, analyzováno a vyhodnoceno celkem 5 327 vzorků rostlin. Po skončení vegetace lze ze získaných dat zhodnotit ročník podle průběhu výživy u jednotlivých plodin. Následně jsou na grafech uvedena hodnocení výživného stavu řepky ozimé a pšenice ozimé podle jednotlivých vegetačních fází. Červené pole značí četnost výskytu velmi hlubokých, hlubokých a středních deficitů jednotlivých živin, zelené pole v sobě obsahuje četnost výskytu mírných deficitů, optimálního výživného stavu a mírných nadbytků, tj. stav, kdy není třeba zásadně provádět korekci výživného stavu. Modré pole zahrnuje četnost výskytu středních, silných a velmi silných nadbytků.

 

 

 

U řepky bývá obvykle prováděna listová aplikace bóru a také síry. Z grafů je ale patrné, že v loňském roce 2018 představovaly mnohem větší problémy deficity draslíku, vápníku a manganu.

 

 

 

U pšenice v době odnožování byla nejdeficitnější živinou síra, s pokračující vegetací a nárůstem biomasy rostlin se začaly objevovat i deficity jiných živin, později se zcela suverénně nejdeficitnější živinou stal bór. K úpravě deficitů živin a na optimalizaci výživného stavu nabízí AGRA GROUP a.s. pestrý sortiment listových hnojiv doplněný stimulačními, nebo protistresovými přípravky.

Na základě uvedených skutečností z průběhu výživného stavu nejen roku 2018 lze vyvodit tyto závěry:

  • analýza nadzemní části rostlin je jedinou možností přesné diagnostiky výživného stavu u všech makro i mikroživin
  • objektivního posouzení deficitů živin lze dosáhnout pouze sledováním celého spektra živin, tzn. makroprvků i mikroprvků, protože to umožňuje zhodnotit i jejich vzájemné vazby
  • cílená výživa je důležitým intenzifikačním faktorem přispívajícím ke zvýšení výnosu a jakosti produkce
  • listová výživa je často jedinou možností odstranění tzv. „úzkého místa výživy“ podle Liebigova zákona
  • při nevyváženém výživném stavu rostliny nejsou schopny reagovat pozitivně na případné aplikace stimulátorů a aktivátorů růstu.

 

 

 

Ing. Pavel Pluhař

AGRA GROUP, a. s.