V České republice mají švestky po jablkách druhou největší míru spotřeby. Jejich role se nachází v přímé konzumaci nebo v různých odvětvích potravinářského zpracování.

Tradice pěstování slivoní se táhne dlouho do minulosti a na tuto tradici navazuje šlechtitelský program VŠÚO Holovousy. Probíhá zde šlechtění nových odrůd vhodných pro různé podnebí a do různých podmínek. V rámci programu jsou vybírány nové genotypy slivoní, které se vyznačují odolností vůči biotickým i abiotickým faktorům prostředí, tedy odolností vůči nemocem nebo se sníženou náchylností k poškození květů pozdnějšími mrazíky. Jedněmi z nejnovějších odrůd slivoní jsou „Samera“ a Simona“, které byly v České republice registrovány už v roce 2020.

Plody odrůdy „Samera“ se pomologicky řadí mezi pološvestky. Strom roste středně silně až silně. Koruna je řídká až středně hustá a postavení jednoletého výhonu je polovzpřímené. Plody dozrávají v průběhu srpna, spíše okolo druhé půlky. Doba začátku kvetení je pozdní spíše ke konci dubna až začátku května. Tvar plodu je kulovitý a jeho hmotnost se pohybuje mezi 30 – 60 g. Šířka se pohybuje okolo 40 mm. Barva slupky po odstranění středně silného ojínění je tmavá, až do černa zbarvená. Dužnina plodů má světle žlutou barvu a je měkká, aromatická a průměrně šťavnatá. Dozrálé plody mají příjemně nasládlou chuť a pecka je snadno oddělitelná od dužniny. Délka stopky dosahuje hodnot okolo 20 mm.

Vznikla křížením odrůd „Stanley“ a „Čačanská lepotica“. Přednosti odrůdy „Samera“ jsou průměrná plodnost a vysoká kvalita plodů. Zároveň je odolná vůči moniliové hnilobě plodů a je tolerantní k šarce.

Pomologicky se plody odrůdy „Simona“ řadí mezi pološvestky. Strom roste středně silně až silně. Koruna je středně hustá až hustá a postavení jednoletého výhonu je vzpřímené. Plody dozrávají v první půlce srpna. Doba začátku kvetení je pozdní spíše až na začátku května. Tvar plodu je elipsovitý a nesouměrný a jeho hmotnost se pohybuje od 20-35 g. Šířka plodů se pohybuje okolo 35 mm. Barva slupky po odstranění středně silného ojínění je modrohnědá až černá. Dužnina plodů má žlutavě zelenou barvu a je měkká, aromatická a spíše méně šťavnatá. Dozrálé plody mají nasládlou chuť a pecka je snadno oddělitelná od dužniny. Délka stopky je okolo 13 mm.

Vznikla samosprášením odrůdy „Čačanská lepotica“. Její přednosti jsou průměrná násada plodů a vysoká kvalita plodů. Zároveň je odrůda „Simona“ odolná vůči moniliové hnilobě plodů a je tolerantní k šarce.

Autor: Ing. Lukáš Maryška

VÝZKUMNÝ A ŠLECHTITELSKÝ ÚSTAV OVOCNÁŘSKÝ HOLOVOUSY s.r.o.

 

Plody odrůdy „Simona“

Plody odrůdy „Samera“