Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod, s. r. o. vyšlechtil novou odrůdu brambor - Val Blue, která získala ocenění Zlatý klas. .

Odrůda Val Blue byla vyšlechtěna Výzkumným ústavem bramborářským Havlíčkův Brod, s. r. o.. Vznikla křížením odrůdy Valfi x VÚB 125/27. Registrována byla v roce 2017. Na agrosalónu Země živitelka obdržela v letošním roce ocenění Zlatý klas.

Val Blue má středně velké, velmi dlouhé až rohlíčkovité hlízy s mělkými až středně hlubokými očky a modrofialovou slupkou a dužninou.

Odrůda Val Blue je raná odrůda určená pro přímý konzum. Vařené hlízy jsou středně pevné konzistence, středně až silně vlhké, slabě až středně moučnaté, jemné až středně hrubé struktury, varný typ B, nedostatky v chuti střední, hlízy po uvaření velmi slabě až slabě tmavnou. Odrůda je méně odolná proti napadení virovými chorobami, odolná proti napadení plísní bramboru na nati, středně odolná proti napadení aktinobakteriální obecnou strupovitostí bramboru a mechanickému poškození hlíz. Výnos tržních hlíz je velmi nízký.

Pěstování této odrůdy není vhodné na pozemcích s výskytem aktinobakteriální obecné strupovitosti. Odrůda Val Blue je zdrojem anthokyanových barviv, vyznačujících se antioxidační aktivitou.