V současnosti se termín biomethan skloňuje v mnoha ohledech. Nejstarší bioplynové stanice byly postaveny v r. 2006 a jejich licence vyprší v r. 2026. A další budou následovat. Jejich majitelé se ptají: „Budeme moci dále dodávat elektřinu do sítě? Budeme instalovat jednotku bioplynového upgradingu?“

Další parametr, který vstupuje do hry je snaha Evropské Unie snížit do r. 2030 emise CO2 o 40%, vztaženo k referenčnímu roku 1990. Vzhledem k současnému datu je to velmi ambiciózní plán. V odborné komunitě se objevily informace, že snaha Evropské komise bude ještě ambicióznější a zvažují drastické snížení o hodnotu 55%. Otázka je, zda tyto ambice jsou reálné splnit v tak krátkém čase. V každém případě s biomethanem se bude pro zajištění těchto cílů počítat. Další aspekt, který nahrává k rozšíření biomethanových stanic, je ukončení možnosti skládkování a energetické využití biologicky rozložitelných odpadů. Zdálo by se tedy, že nic nebrání masovému rozšíření biomethanových stanic, opak je však pravdou. Je nutnost připojit biomethanové stanice na distribuční rozvodnou síť zemního plynu s dostatečnou kapacitou odběru zemního plynu, tzn. ideálně do vysokotlaku. V některých případech je nutno absolvovat instalaci přípojky těžebního plynovodu dlouhou několik kilometrů a jednat s desítkami majitelů pozemků.  V některých případech budou biomethanové stanice nepřipojitelné.

Pokud opravdu chceme s emisemi CO2 něco udělat, bude nutné dostat využití biomethanu do nákladní dopravy. Myslím si, že diskuze zda dochází ke globálnímu oteplování, už není na místě, k diskuzi je pouze to, jak rychlý tento proces bude. Stačí si zajet na alpské ledovce a úbytek je vidět každoročně.

CNG- tzn. stlačený zemní plyn se už v naších zemích používá celkem běžně. Jedná se většinou o upravené benzínové motory v osobních automobilech. Některé značky vč. společnosti Škoda Auto vyrábějí již auta na CNG.  Národní energeticko-klimatický  plán (NEKP) si dává za cíl využít 14% spotřeby energie z OZE v dopravě do 2030. Naplnit tento cíl bude možné pouze při masivním využití tzv. LNG - zkapalněného zemního plynu. Dojezdy kamiónu a rychlost tankování nebude jiná oproti běžnému dojezdu a tankování motorové nafty. V oboru kamionové respektive nákladní dopravě můžeme čekat ve spojení se snahou o snížení emisí oxidu uhličitého velkou revoluci v následujících 10-20 letech. Svět se změní a je otázka, zda Evropa v tomto snažení zůstane sama nebo se připojí i zbytek světa. Donald Trump dosluhuje a Joe Biden by mohl nastolit jinou rétoriku vůči boji s globálním oteplováním než Trump. Jak se bude chovat zbytek světa?

Spoustu odborníku na palivo budoucnosti se kloní k vodíku. Vodík má spoustu vynikajících vlastností jako je vysoká výhřevnost, při spalování vzniká pouze vodní pára, a žádný oxid uhličitý, ale bohužel má mnoho vlastností negativních. Nejvýznamnější negativní aspekt je velikost molekuly vodíku. H2 je nejmenší molekula, a proto zajištění těsnosti nádrží bude velmi složité a vývojáři si s tím lámou hlavu už velmi dlouho. Proto zatím nedošlo k masivnějšímu rozvoji uplatnění vodíku v energetice. Vodík je palivem budoucnosti, ale možná budoucnosti trochu vzdálenější. Vodík lze ale stabilizovat na plyn mnohem příjemnější na transport, manipulaci i využití – a to ve formě methanu:

4H2 + CO2 -> CH4 + 2 H2O

Z této rovnice vyplývá, že oxid uhličitý není produkt ale surovina. Při výrobě čištění bioplynu na biomethan nám stále zůstává oxid uhličitý, který uniká do ovzduší.  Tady se otvírá další obrovská šance na výrobu syntetického methanu, kde bychom využili zbytkového oxidu uhličitého na výrobu methanu. Pokud bychom dokázali vyrobit dostatečně levně pomocí fotovoltaických panelů elektřinu a elektrolýzou vodík, můžeme pomocí mikroorganismů nechat reagovat vodík s oxidem uhličitým a vyrobit syntetický, ale rovněž ekologický methan.

Je jen na nás, jakou cestou se na snížení emisí CO2 budeme podílet. Jelikož výroba syntetického methanu bude spojena ještě s dlouhým vývojem, společnost agriKomp Bohemia s.r.o., jako největší dodavatel bioplynových stanic v ČR se nyní vydává cestou přestavby stávajících bioplynových stanic, instalací biomethanových jednotek nebo výstavbou nových biomethanových stanic.